Kozi Bród – Karniowice – Puszcza Dulowska –  Brodła – Wygiełzów (Propozycja wycieczki)

Propozycja wycieczki dla średnio zaawansowanych rowerzystów wiedzie nas dosyć długą i wymagającą trasą, gdzieniegdzie ostro pod górę, by za chwilę zjeżdżać ostro w dół. Malowniczy szlak prowadzący nas poprzez lasy Myślachowickie, Karniowice, piękną Puszczę Dulowską oraz urokliwymi miejscowościami z pewnością dostarczy nam wiele miłych i niezapomnianych wrażeń.

Ruszamy z parkingu obok zbiornika Kozi Bród początkowo na wschód, a następnie w kierunku południowym jedziemy 3,3 km ścieżką leśną wzdłuż rzeki Kozi Bród. Okrążając w ten sposób Myślachowice, kierujemy się w stronę Karniowic, przecinając ulice: Kasztanową, ruchliwą Olkuską oraz Ostra Góra.

Mijając od  zachodu rezerwat leśny Ostra Góra, dojeżdżamy lekko pod górę do ul.  Zielonej oraz pierwszych zabudowań Karniowic. Stąd ulicami: Jurajską, Łokietka oraz św. Floriana przecinamy ruchliwą ul. Krakowską. Ulicą Tenczyńską oraz Droga Nowa wjeżdżamy w malowniczą Puszczę Dulowską.

Po 2 km skręcamy w lewo na wschód w prowadzącą przez Puszczę ścieżkę dydaktyczną, łącząc się jednocześnie z niebieskim szlakiem rowerowym. Po 1300 m skręcamy w prawo w Drogę Alwerską, która przez 2,5 km prowadzi nas do pierwszych zabudowań Rudna. Po  rozstaniu z  niebieskim szlakiem rowerowym, mijamy po prawej stronie przy autostradzie kosmiczne kopuły Parku Turystyki i Rozrywki, przecinamy drogę Nieporaz – Rudno i dojeżdżamy do  ul. Grójeckiej. Na  skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a następnie po 50 m skręcamy w prawo. Jedziemy teraz ostro pod górę, a następnie w  dół wzdłuż autostrady A4 i po 1,1 km skręcamy w  prawo w  ul. Mostową i  przekraczamy autostradę A4,  dojeżdżając ścieżką do ul. Pańska Droga.

Skręcamy w  lewo na  wschód, zjeżdżamy do ul. Bartosza Głowackiego. Stąd po 2 km, na drugim skrzyżowaniu skręcamy w  prawo na południe w ścieżkę leśną, która prowadzi nas przez rzeczkę Rudno do ul. Królewskiej. Kierując się pod górę na południe, po 900 m na ostrym zakręcie drogi, zjeżdżamy na wprost w ścieżkę leśną, która wijąc się malowniczo 2 km prowadzi nas do drogi asfaltowej.

Podążając na  południe malowniczym wąwozem mijamy Gaudynowskie Skałki, przecinamy ruchliwą drogę wojewódzką nr 780 i po 200 m na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo, a następnie po 300 m w prawo w drogę prowadzącą do Mirowa. Po 1,7 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a następnie na kolejnym skrzyżowaniu po 100 m skręcamy w lewo w drogę do Podłęża. Po 1,1 km na skrzyżowaniu w Podłężu skręcamy w prawo. Kierując się główną drogą w stronę Babic, przejeżdżamy przez Okleśną mijając po lewej stronie malowniczo meandrującą Wisłę z urzekającymi zakolami.

Po 5,4 km na skrzyżowaniu przed Rozkochowem skręcamy w prawo w ul. Podgórną, a następnie w  Sikorskiego przejeżdżając przez centrum Rozkochowa. Stąd ulicami: Babicką, Piastowską, Królowej Jadwigi, Konopnickiej, Zamkową oraz Parkową dojeżdżamy do skansenu w Wygiełzowie, gdzie kończy się nasza wycieczka.

Puszcza Dulowska

Rezerwat Dolina Potoku Rudno

Rezerwat przyrody leśno-krajobrazowy Dolina Potoku Rudno utworzony w 2001 r. o pow. 96 ha, znajduje się  pomiędzy miejscowościami Zalasem a  Rybną w  Dolinie Rudna. Rezerwat, niewielka część Rudniańskiego Parku Narodowego, chroni unikalne zbiorowiska łęgu olszowego, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

W obrębie rezerwatu znajduje się nieczynny kamieniołom porfirów „Orlej”. Osobliwością są stanowiska skrzypu olbrzymiego. Przez teren rezerwatu przepływa potok Rudno, będący dopływem Sanki. Miejscami wyciął on w stokach stromy jar o urwistych ścianach skalnych.

Widok na Babice