Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej (Szlak papieski)

Szlak Miejsc Papieskich na  Ziemi Chrzanowskiej istnieje od 2006 roku. Jest malowniczym szlakiem przeznaczonym nie tylko dla pielgrzymów. Można go przebyć rowerem, samochodem, pieszo – właściwie dowolnie. Obejmuje wszystkie miejsca pobytu Karola Wojtyły na terenie Powiatu Chrzanowskiego. Są to: Alwernia, Balin, Babice, Bolęcin, Chrzanów, Chrzanów – Kościelec, Chrzanów – Rospontowa, Grojec, Jankowice, Kwaczała, Lgota, Libiąż, Mętków, Młoszowa, Myślachowice, Okleśna, Płaza, Płoki, Poręba Żegoty, Psary, Rozkochów, Regulice, Trzebinia, Trzebinia - Siersza, Trzebinia-Wodna, Krystynów, Żarki, Zagórze. Jego początek znajduje się  w Mętkowie, przy XVIII wiecznym, modrzewiowym kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesionym w 1973 roku z Niegowici, w którym Karol Wojtyła pełnił funkcję wikariusza. Założeniem pomysłodawców Szlaku tj.  Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa oraz Starostwa Powiatowego w  Chrzanowie jest oznakowanie wszystkich miejsc pobytu Karola Wojtyły w jednakowej konwencji. Prosta symbolika wyróżnionych miejsc sprowadza się do n/w elementów:

1. Kamień o  nieregularnych kształtach, który ma  nawiązywać do słów Chrystusa: „Ty jesteś Piotr czyli Skała i  na tej Skale zbuduję swój kościół”
  2. Tablica umieszczona na kamieniu zawierająca cytat z Homilii Jana Pawła II.
  3. Krzyż wzorowany na pastorale Jana Pawła II nawiązujący do Jego Pontyfikatu

MAPA MIEJSC PAPIESKICH NA TERENIE POWIATU CHRZANOWSKIEGO