Greenways, szlak niebieski (Szlak rowerowy)

Propozycja niniejszej trasy, niewielkiego wycinka trasy Greenway to  propozycja niedługiej wycieczki urokliwymi zakątkami ziemi chrzanowskiej. Trasa wiedzie duktami, ścieżkami leśnymi i asfaltowymi przez miejscowości gmin Alwernia i Babice. To świetna trasa na rodzinną wycieczkę.

Trasę rozpoczynamy sprzed kościoła w  Wygiełzowie. Ul. Królowej Jadwigi wyjeżdżamy z Babic. Skręcamy w prawo w ul. Piastowską przechodzącą następnie  w ul. w Babicką, która prowadzi nas do Rozkochowa. Skręcamy w lewo na wschód. Ulicami: Kopernika, Chemików, Kulawki oraz Olszewskiego dojeżdżamy do przedmieść Alwerni. Przecinamy ruchliwą ul. Patelskiego. Ulicami Prusa oraz Alwerniańską dojeżdżamy do ul. Chrzanowskiej, przy której kończy się nasz szlak. Łączymy się  w tym  miejscu ze  szlakami: żółtym oraz zielonym.

Studia filmowe Alvernia Studios

Na terenie Nieporazu, przy autostradzie A 4 znajduje się Alvernia Studios. Wygląda jak przyszła osada ziemian na Marsie. Pomysł stworzenia centrum RMF  FM, obecnie Alvernia Studios -  inwestycji na miarę XXI wieku, powstał dzięki Stanisławowi Tyczyńskiemu w 1999 r., ówczesnego prezesa RMF FM. Park składa się z 13 kopuł połączonych ze sobą korytarzami, o pow. użytkowej 13 tys. m2. Największa kopuła ma 50 m średnicy i 25 m wysokości. Powłokę każdej z kopuł najpierw rozkładano na  betonowym fundamencie, uszczelniano, a następnie nadmuchiwano jak balon.

Dzięki natryskiwaniu betonu na  powłokę wewnętrzną i  zewnętrzną kopuł, nie  posiadają one żadnych spojeń. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. W centralnym punkcie znajduje się klatka schodowa o kolistym kształcie. W grudniu 2004 r. w Warszawie, zespół budynków w Nieporazie zajął I w VIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” za znakomity efekt przestrzenny oraz wpisanie w krajobraz niekonwencjonalnej formy uzyskanej przy wykorzystaniu technologii żelbetowej.