Greenways, szlak zielony (Szlak rowerowy)

Greenways to szlak wiodący z Krakowa przez Morawy do Wiednia. Propozycja niniejszej wycieczki to niewielki wycinek szlaku Greenways prowadzący malowniczymi rejonami Libiąża, Chrzanowa, Babic i Alwerni. Urozmaicona trasa wiodąca wzdłuż malowniczo meandrującej Wisły, ścieżkami leśnymi i urokliwymi miasteczkami aż do Rudna z pięknymi ruinami Zamku Tęczyn. Doskonała trasa na letnią wyprawę.

Wycieczkę rozpoczynamy z  kładki na  Wiśle w Gromcu. Stąd ulicami: Nadwiślańską, Długą, Chechlaną i znów Nadwiślańską (w Mętkowie) jedziemy wzdłuż Wisły, która w tych okolicach wyjątkowo malowniczo meandruje, płynąc leniwie. W Mętkowie przejeżdżamy obok zabytkowego kościoła. Jedziemy skrajem lasu, skręcając w ul. Wilczak, a następnie w Drogę Babicką dojeżdżamy do  ul. Orzeszkowej i  pierwszych zabudowań Babic. Stąd ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Parkową oraz  Stromą kierujemy się w stronę Regulic. Kończy się droga asfaltowa , przechodząc w ścieżkę leśną prowadzącą nas  przez Czarny Las do ul. Podlas. Na skrzyżowaniu skręcamy w  ul.  Kamionka Duża, którą przejeżdżamy 450  m i  opuszczamy ją,  by na łuku drogi wjechać na ścieżkę prowadzącą do  Kamionki Małej. Ulicami: Kamionka Mała, Wyszyńskiego, Graniczną, Czarnogórską oraz Chrzanowską przejeżdżamy przez centrum Regulic. Dojeżdżamy do lasu Czarny Dół. Stąd mijając Małopolskie Muzeum Pożarnictwa ulicami Koryciskiego, Garncarską i  Grojecką przejeżdżamy przez Grojec. Przecinamy autostradę A4  i  na drugim skrzyżowaniu skręcamy na wschód w prawo w stronę Rudna. Po 2,2 km na skrzyżowaniu skręcamy w drogę prowadzącą do parkingu przy Zamku Tęczyn. Tu  kończy się  nasza wycieczka, choć szlak Greenways zielony prowadzi aż do Krakowa.