Trasa rozpoczyna się przy murowanym kościele w Karniowicach, koło którego jest i parking. Świątynia p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, stanowiąca parafię także dla Dulowej, powstała pod koniec XX w.
Szlak przez krótki odcinek prowadzi na południe, ale na pierwszym skrzyżowaniu skręca w prawo na zachód. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest kurhan czyli Parafialny Ośrodek Pamięci Zmarłych. W kurhanie został także pochowany inicjator jego budowy, a zarazem Honorowy Obywatel Miasta Trzebini Ks. Kanonik Stanisław Fijałek.
Po dwukilometrowej wędrówce odkrytym terenem, docieramy do skrzyżowania, na którym odbijamy w lewo, aby zobaczyć Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej. Po powrocie do głównej drogi szlak wiedzie na północ. Po przejściu niecałego kilometra trasa odbija drogą gruntową na Górę Bartoska (392 m n.p.m.), której częściowo odsłonięte południowe stoki pozwalają na oglądanie panoramy okolicy. Po ponownym zejściu do drogi idziemy ul. Florkiewicza w kierunku północnym. Wkrótce droga się rozwidla, a szlak żółty prowadzi w prawo, w kierunku Wzgórza. Po krótkim czasie droga z asfaltowej zmienia się w gruntową i wiedzie odsłoniętymi stokami (jedynie niewielki fragment przechodzi przez las) w stronę rezerwatu Ostra Góra. Skręcając na północny-wschód, a następnie na wschód, okrąża rezerwat, który można zwiedzić korzystając z czerwonej ścieżki dydaktycznej. Po zejściu do drogi asfaltowej biegnącej do Psar, przecina ją i prowadzi stokami Bialnego Dołu na północ. Wkrótce dochodzi do prostopadłej drogi gruntowej i skręca w prawo okrążając Bialny Dół od północy i schodząc do miejscowości Psary. Wkraczając między zabudowania droga gruntowa zmienia się w asfaltową i prowadzi do kapliczki, przy której skręca w prawo w kierunku południowym. Po chwili skręca w prawo, by wyjść z zabudowań i ponownie drogą gruntową, przejść przez pola. Ścieżka omija jedno ze źródeł Dulówki i skręcając na południe dochodzi do drogi asfaltowej. Po kilku metrach razem z główną drogą skręca na południe i prowadzi z Psar, wzdłuż zabudowań, do Karniowic.
W miejscowości szlak ponownie rozgałęzia się i prowadzi do martwicy karniowickiej, jednej z największych atrakcji geologicznych tego regionu. Po zejściu z odsłoniętego wzgórza, szlak wiedzie wzdłuż zabudowań, obok poczty i kapliczek do kościoła, przy którym zaczynaliśmy trasę.