Czerwona Pętla wokół Libiąża to szlak rowerowy proponowany dla rowerzystów lubiących dłuższe eskapady. Szlak wiedzie malowniczymi rejonami gminy Libiąż. Urozmaicona trasa przebiega przez lasy, ścieżki polne, okoliczne wzniesienia oraz pomiędzy lokalnymi stawami.
Punkt startowy szlaku mieści się pod Urzędem Miejskim w Libiążu przy ul. Działkowej 1. Wyruszamy w kierunku zachodnim, gdzie pokonujemy pierwsze wzniesienie, skąd możemy podziwiać panoramę okolicy. Jadąc dalej w stronę ul. Władysława Jagiełły, zjeżdżamy w kierunku ul. Floriańskiej, a następnie kierujemy się w stronę cmentarza. Stąd, zgodnie ze szlakiem udajemy się na tzw. stawy na szyjkach, gdzie mieści się lokalny ośrodek rekreacyjny – punkt, w którym możemy odpocząć. Dalej szlak biegnie wzdłuż stawów, w kierunku wsi Gromiec. Ulicą Czecha skręcamy w prawą stronę w ul. Czarnieckiego, gdzie po pokonaniu ok. 200 m wjeżdżamy do lasu. Po przejechaniu odcinka leśnego wjeżdżamy w otwarty teren, i za szlakiem kierujemy się do centrum wsi, gdzie możemy uzupełnić zapasy w okolicznych sklepach. Dalej szlak kieruje nas wzdłuż rzeki Wisły, w kierunku sołectwa Żarki. Tutaj czekają na nas kolejne malownicze skupiska stawów na Ziajkach. Jadąc dalej mijamy zabudowy domów jednorodzinnych i dojeżdżamy do centrum wsi Żarki, skąd ul. Kaliską ruszamy w stronę Zagórcza. Jadąc dalej ul. Astronautów dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Jaworową, dalej w kierunku Chrzanowa szlak prowadzi nas do lasu. Na końcu tego odcinka czeka na nas miejsce postojowe. Tu możemy trochę odpocząć przed dalszą podróżą. Stąd ruszając dalej ostrożnie przekraczamy drogę 933 i kierujemy się leśną trasą w stronę Pomnika Partyzantów. Przed nami długi czas jazdy w leśnym zaciszu. Jadąc ścieżkami mijamy m.in. kompleks stawów na Groblach. Po pokonaniu leśnego odcinka wjeżdżamy ponownie do Libiąża, gdzie jadąc ulicami: Przy Torze, Orzeszkowej, Konopnickiej wracamy do punktu startu pod lokalnym magistratem.
Czerwona Pętla Wokół Libiąża (Szlak rowerowy)
Ciekawe miejsca na trasie
Park Janiny
Położony jest przy Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. W 2006 roku park wzbogacił się o pomnik legendarnej „Janinki” - imienniczki i patronki libiąskiej kopalni węgla kamiennego. Rzeźba odsłonięta została z okazji 100 – lecia kopalni Janina.
Skwer Skarbnika
W nawiązaniu do tradycji górniczych w 2006 roku powstał okazały skwer, któremu patronuje legendarny podziemny duch i opiekun, który pomaga górnikom – Skarbnik. Duch kopalnianych podziemi, znany jest zarówno wśród ludu śląskiego, jak i krakowskiego. Pochodzenie jego imienia wywodzi się od prasłowiańskiego słowa „skarb”, co oznacza troskę.
Krzyż na wzgórzu Lipie
Powstały w 2003 r. górujący w tle libiąskiej panoramy, symboliczny Krzyż Papieski, który powstał na pamiątkę 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Libiążu Kościół
Kościół wybudowany z inicjatywy ks. Franciszka Pietrzykowskiego w 1911 r. Świątynia, w stylu imitującym dawny gotyk, wzniesiona została według projektu krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Niezwykle ozdobna polichromia z 1930 r. z gwiazdami na suficie i bogatymi motywami roślinnymi na ścianach, ołtarz i ambona przywodzą atmosferę krakowskiego Kościoła Mariackiego.
Libiąż – witamy uśmiechem
Libiąż jest siedemnastotysięcznym, rozwijającym się miastem. Znajduje się w południowo-zachodniej części Ziemi Chrzanowskiej w obrębie Pagórów Jaworznickich, w skład których wchodzą m.in. Pagóry Libiąskie, obejmujące liczne wzgórza, m.in.: Grodzisko, Karpiówka, Lipie, ze szczytów których rozciągają się malownicze panoramy na Rów Krzeszowicki, Garb Tenczyński, Kotlinę Oświęcimską. Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z „Kronik’’ Jana Długosza i dotyczy przekazania w 1243 r. miejscowości Libiąż Wielki i Libiąż Mały w posiadanie zakonowi Benedyktynek. Rozwój Libiąża nastąpił pod koniec XIX wieku, w wyniku odkrycia węgla kamiennego. Powstały szlaki komunikacyjne, linia elektryczna, budynki użyteczności publicznej i osiedla. Rozwój kopalni „Janina” przyczynił się do napływu ludności. Współcześnie gmina zmieniła swoje oblicze dzięki realizacji projektów takich jak: Rewitalizacja przestrzeni miejskiej oraz Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.
Libiąż słynie nie tylko z tradycji górniczych, lecz również z zieleni, atrakcyjnych terenów wypoczynkowych i ponadregionalnych wydarzeń sportowych. Położenie na styku różnych jednostek geobotanicznych stanowi o bogactwie szaty roślinnej i świata zwierzęcego gminy. Lasy, w większości sosnowe pokrywają ponad 40% jej powierzchni. Wzdłuż pięknie meandrujących cieków wodnych Chechła i Wisły rozmieszczone są kompleksy łąk, spotkać tu można płaty łęgu Ciraeo-Alnetum. Osobliwością przyrodniczą jest bóbr europejski.
Rzeszę wędkarzy i rowerzystów przyciągają stawy leśne w Szyjkach i w żareckich lasach. Bogata oferta rekreacji i wypoczynku przygotowana została na Miejskim Ośrodku Rekreacyjno – Sportowym im. Solidarności 1980 (ul. Piłsudskiego).
Znajduje się tu basen otwarty z kompleksem zieleni, boisko do piłki plażowej, piłki ręcznej, korty tenisowe, a także dwa pełnowymiarowe boiska trawiaste Górnika Libiąż.
Zainteresowanych historią, Libiąż zaprasza do zwiedzenia Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego. Naprzeciw kościoła, w Parku Janiny, jednym z najstarszych zakątków miasta, podziwiać można fontannę z rzeźbą owej legendarnej pasterki, imieniem której nazwano kopalnię. Inne zabytki gminy to cmentarz przy ul. Oświęcimskiej, rejon ulic: Floriańskiej, Sienkiewicza, Flasińskiego i Długosza, młyn wodny przy ul. Kościuszki w Żarkach. Ważnymi elementami wpisanymi na stałe w krajobraz Libiąża są kapliczki i krzyże przydrożne podkreślające trwałość układu drogowego. Wiele o tradycjach i kulturze libiąskiej dowiemy się zwiedzając Społeczne Muzeum Regionalne im. Olgi Cygankiewicz (ul. Głowackiego).
Warto także zatrzymać się i odpocząć w oryginalnym Parku Młodości na os. Flagówka. Miejsce to nie tylko zdobią dwa libiąskie surowce, takie jak dolomit i kostka libetowa, uwydatnia ono także piękną oś widokową na kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Akcenty wodne w połączeniu z zielenią, wzbogacone nocą grą światła sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi. W parku znajduje się kompozycja pomnikowa przedstawiająca Św. Jana Pawła II, rozmawiającego z parą młodych ludzi.
Jadąc na rowerze lub spacerując w kierunku kopalni, warto zrobić sobie zdjęcie przy fontannie i rzeźbie Skarbnika, który według legendy jest duchem kopalnianych podziemi. Obok znajduje się ośrodek przyrodoleczniczy oferujący odnowę biologiczną oraz hala sportowa.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.libiaz.pl