Czarny szlak jest propozycją trasy, która łączy dwa zamczyska. Wyznakowano dwa warianty trasy, dzięki czemu można zaplanować część wycieczki w formie pętli. Droga jest urozmaicona, zarówno pod względem krajoznawczym jak i trudności. Ruszamy z Wygiełzowa spod góry Lipowiec, na której znajduje się zachowany w postaci trwałej ruiny zamek. Przez długi odcinek szlak prowadzi razem z zielonym szlakiem rowerowym. Początkowo jedziemy przez miejscowość na wschód (ulicą Parkową), aż do murowanego kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Obecna bryła świątyni pochodzi z XVIII w., jednak wzmianki o wcześniejszym kościele pochodzą z końca XIV w. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowe portale i kazalnicę, rokokowe ołtarze oraz chrzcielnicę. Dalej trasa prowadzi nas na północ ulicą Stromą, która wkrótce się kończy, tak jak i zabudowania. Szlak wyjeżdża na ścieżkę gruntową, prowadzącą lasem w okolicy rezerwatu Lipowiec. Po 1,3 km, dojeżdżamy przez Czarny Las do ulicy Podlas. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku wschodnim w ulicę Kamionka Duża, którą przejeżdżamy 420 m i opuszczamy ją, by na łuku drogi wjechać na drogę prowadzącą do Kamionki Małej. Tutaj szlak się rozdziela na dwie alternatywne trasy.
Pierwsza z nich prowadzi nas przez las w kierunku północnym, pnąc się w górę w okolice kopca w Simocie i do Wąwozu Simota. Następny odcinek prowadzi nas przez Las Podgórze początkowo na północ, by po 2,3 km skręcić w lewo na wschód. Tuż przed dotarciem do drogi (ulica Chrzanowska) w Regulicach Górnych wyjeżdżamy z lasu. Po dotarciu do asfaltu skręcamy w lewo i jedziemy aż do skrzyżowania Kalemba, przy którym znajduje się kapliczka. Tutaj skręcamy w prawo w kierunku północno-wschodnim, przejeżdżamy pod liniami wysokiego napięcia biegnącymi z Elektrowni Siersza i przekraczamy nieczynną linię kolejową. Jadąc brzegiem lasu, wkrótce przejeżdżamy nad autostradą A4 (zakaz wjazdu dla pojazdów mechanicznych). Jadąc cały czas drogą asfaltową przez las, w kierunku wschodnim, docieramy do prostopadłej drogi (kończy się zakaz wjazdu dla pojazdów mechanicznych) i skręcamy w prawo na południowy-wschód. Częściowo lasem, częściowo jego brzegiem, kierujemy się do skrzyżowanie dróg, na którym skręcamy w prawo do miejscowości Nieporaz.
Tutaj trasa łączy się z drugim wariantem czarnego szlaku i jako jedna prowadzi do Rudna. Po przejechaniu 500 m skręcamy w prawo, dojeżdżamy do kamieniołomu, który okrążamy jadąc w prawo, a następnie w pierwszą drogę asfaltową w lewo. Tutaj na otwartej przestrzeni zaczynają się podjazdy pod Górę Siwą i do zamku Rudno. Przy ruinach szlak kończy swój bieg.
Alternatywna trasa czarnego szlaku z Kamionki Małej prowadzi ulicami asfaltowymi: Kamionka Mała, Wyszyńskiego, Graniczną, Czarnogórską, Kościuszki (przez centrum Regulic) oraz Chrzanowską. Dalej trasa prowadzi do lasu Czarny Dół, znajdującego się na obrzeżach Alwerni. Stąd, mijając Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, jedziemy ulicami Korycińskiego, Garncarską i Grojecką, częściowo przez las Orlej. Wyjeżdżamy z lasu i docieramy do skrzyżowania z ulicą Jana III Sobieskiego. Skręcamy w lewo, w kierunku wschodnim i wkrótce droga zmienia nazwę na Długą. Kiedy miniemy ulicę Do Krzyża, szlak odbija w prawo, w drogę gruntową, którą podjeżdżamy na górę Grzmiączka. Na wierzchołku znajduje się platforma widokowa, a poniżej krzyż milenijny. Stąd zjeżdżamy brzegiem lasu, a następnie lasem, w kierunku północnym do ulicy Kijowskiej. Dojeżdżając do skrzyżowania z aleją Jana Pawła II, przy kościele murowanym skręcamy w prawo na północ.
Mijamy Ekomuzeum i jedziemy drogą aż do ulicy Tenczyńskiej, w którą skręcamy w prawo w kierunku wschodnim. Po dojechaniu do pierwszego skrzyżowania skręcamy w lewo i wzdłuż zabudowań jedziemy na północ, aż do przejazdu pod autostradą A4. Za przejazdem droga skręca i jedziemy obok charakterystycznych kopuł – obecnie Parku Turystyki i Rozrywki. Na najbliższym skrzyżowaniu docieramy do czarnego szlaku, który odłączył się w Kamionce Małej. Dalej trasa prowadzi do Rudna, kończąc się przy ruinach zamku.