Ruszamy sprzed zalewu Balaton przy ul. św. Stanisława w Trzebini i kierując się na zachód ulicami: Nowotki, Wspólną, Mokrą, 24 Stycznia oraz Smółki wyjeżdżamy z miasta. Dojeżdżamy do ul. 1 Maja, z której na łuku skręcamy w prawo i przejazdem kolejowym wjeżdżamy na ścieżkę prowadzącą nas do niewielkiego jaru. Jedziemy na północ w stronę lasu Siersza, przed którym wjeżdżamy na drogę, która łagodnie pod górę pnie się w stronę os. Siersza. Po drodze mijamy leśniczówkę oraz niewielki staw i przekraczając trakcję kolejową skręcamy w lewo w ul. Grunwaldzką, a zaraz potem w ul. Jana Pawła II. Skręcamy w lewo przed ogródkami działkowymi i podążając wzdłuż nich zjeżdżamy w ścieżkę okrążającą niewielkie wzgórze Eksnerówka oraz os. Siersza. Przecinamy linię kolejową i ul. Wyzwolenia dojeżdżamy do ul. Leśnej, w którą skręcamy na północ.
Stąd, przekraczając dwukrotnie rzekę Jaworznik, a także po raz kolejny linię kolejową zataczamy koło wokół Misiury, kierując się na południowy wschód w kierunku os. Gaj Zacisze. Dojeżdżamy do stadniny koni przy ul. Olkuskiej, skręcamy na północ w stronę wyrobiska piaskowni. Podążając wzdłuż ogrodzenia Elektrowni Siersza docieramy do drogi, którą dojeżdżamy do ul. Długiej. Po drodze mijamy Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Kozi Bród”, należący do Elektrowni Siersza, zlokalizowany nad potokiem Kozi Bród, który stanowi doskonałe miejsce do rekreacji i wypoczynku.
Podążając lasem ul. Długą kierujemy się w stronę Płok, mijając po drodze z lewej strony wzniesienie Stara Cydzówka (400 m n.p.m.) oraz Wilczą Górę (399 m n.p.m.). Po 2 km, przed zabudowaniami Płok, nasz szlak skręca na południowy wschód omijając z lewej strony zahucie wraz z ruinami huty. Ul. Dworską dojeżdżamy do ul. Kasztanowej, przy której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach. Stąd ulicami: Kasztanową, Jasną i ks. M. Rapacza, a później leśną ścieżką podążamy pagórkowatym terenem leśnym do Psar, mijając po drodze cmentarz parafialny, na którym został pochowany ks. Michał Rapacz, zamordowany w 1946 r. przez polskich komunistów. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Kierujemy się ul. Jana Pawła II do centrum Psar, po czym dojeżdżamy ul. Łąkową do końca wsi i skręcamy na północ w ul. Graniczną, która przechodzi w leśną drogę, a na terenie Karniowic w ulicę św. Krzyża. Dalej ul. Parku Jurajskiego prowadzi nas przez 4,5 km do ul. Krakowskiej (ruchliwa droga krajowa nr 79). Przekraczamy ją i ul. Tenczyńską kierujemy się w stronę Puszczy Dulowskiej.
W liczącej ok. 17 km2 puszczy swoje źródła bierze rzeka Chechło i dzieli ją na dwie części: północną z piaszczystymi i suchymi terenami porośniętymi przeważnie lasem sosnowo-świerkowym oraz południową z torfowiskami, niedostępnymi grzęzawiskami, stawami i moczarami. Podążając na południe drogą Alwerską (3,8 km), skręcamy na wschód, by po 5,4 km skręcić na północ, w ul. Graniczną w Bolęcinie, a następnie w ul. Skalną i Trzebińską. Za skrzyżowaniem z ul. Fabryczną i przejazdem kolejowym skręcamy w lewo w utwardzoną drogę, którą dojeżdżamy do ul. Zielonej. Skręcamy w prawo, by po 250 m skręcić w ul. Słoneczną. Jesteśmy w Pile Kościeleckiej. Po 750 m jazdy asfaltem skręcamy w prawo w ul. Graniczną. Po 800 m jesteśmy nad Zalewem Chechło. Tu znów w lewo, ul. Chrzanowską i B. Głowackiego - po 3 km, mijając wiaduktem autostradę A4, docieramy do Bazyliki Mniejszej - sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.
Kierujemy się na północ ul. Dworcową i po pokonaniu torów kolejowych skręcamy w lewo i docieramy do dworca PKP. Następnie jedziemy 750 m na północ ul. Pułaskiego do skrzyżowania z ulicami 1-go Maja i św. Stanisława. skręcamy w prawo i dojeżdżamy do zalewu Balaton, gdzie kończy się nasza wycieczka.