Propozycja dłuższej wycieczki w malownicze, miejscami trochę dzikie rejony gminy Chrzanów. Trasa jest bardzo urozmaicona: od odcinków płaskich do pagórkowatych. Doskonała na weekendową wyprawę. Ruszamy na zachód spod Moksir - uprzy ul. Broniewskiego w centrum Chrzanowa. Nieopodal znajduje się rynek z usytuowanym w północno-zachodnim narożniku kościołem z przełomu XIII i XIV w. pod wezwaniem św. Mikołaja - patrona miasta. Ulicami Kusocińskiego i Sienkiewicza wyjeżdżamy z centrum Chrzanowa. Skręcamy w lewo w ul. Marchettiego i mijamy cmentarz. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, na któej końcu przecinamy ul. Balińską. Jedziemy szutrową drogą wzdłuż autostrady A4, kierując się na zachód, w stronę os. Kąty. Wjeżdżamy na ul. Bracką i przecinamy drogę nr 79. Następnie ulicami Studzienną, Spacerową, Ligęzów i Chełmońskiego docieramy do skraju lasu. Wygodną i spokojną drogą Graniczną podążamy do malowniczego zakątka stawy Groble. Stawy porośnięte przybrzeżnymi trzcinami dają schronienie i pożywienie żyjącemu tu ptactwu wodnemu: perkozom, łabędziom niemym, rybitwom, kokoszkom wodnym, mewom i dzikim kaczkom. Skręcamy na południowy wchód i mijamy punkt widokowy na odkrywkową Kopalnię Dolomitu. Przejeżdżamy pod ponad stuletnią linią kolejową Trzebinia - Oświęcim i ostrożnie przecinamy ruchliwą ul. Chrzanowską (droga nr 933). Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i jedziemy na południowy-zachód drogą asfaltową do Zagórcza Dużego. W centrum skręcamy w ul. Cześnika i przez most na Chechle kierujemy się na wschód. Po ok. 500 metrach skręcamy na północ i wjeżdżamy do lasu. Malownicza ścieżka prowadzi nas do osiedla Borowiec. Przecinamy je ulicami Sosnową i Dolomitową. Następnie jedziemy cały czas na wschód wzdłuż Kopalni Dolomitów „Żelatowa”, przecinamy ul. Szymanowskiego i dojeżdżamy do Źrebiec. Kierujemy się ulicami Wapienną, Poziomkową i Przy Torach. Skręcamy na północny-wschód i przecinamy ruchliwą drogę nr 781. Po przecięciu ul. Krakowskiej podjeżdżamy do Piły Kościeleckiej. Następnie zjeżdżamy i skręcamy w lewo w ul. Chrzanowską. Objeżdżamy od południa i zachodu Zalew Chechło, przy którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy wraz z zapleczem wodno-rekreacyjnym. Przy węźle szlaków skręcamy w leśną drogę prowadzącą na zachód. Dojeżdżamy do obwodnicy Chrzanowa, w którą skręcamy w prawo. Przejeżdzamy wiaduktem nad drogą nr 79, a następnie ulicami Sikorskiego, Zieloną i Kusocińskiego podjeżdżamy pod dom kultury Moksir, gdzie kończy się nasza wycieczka.
Zielona Pętla Wokół Chrzanowa (Szlak rowerowy)
Ciekawe miejsca na trasie
Zalew Chechło
Największy na ziemi chrzanowskiej zbiornik wodny (pow. 54 ha i długość ok. 1,5 km), powstał w latach 60. XX w. i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców Trzebini i Chrzanowa. Znajdują się tu dwa ośrodki wypoczynkowe, dysponujące miejscami noclegowymi i wypożyczalniami sprzętu wodnego.
Zalew porasta szuwar trzcinowy, co jest zjawiskiem korzystnym dla oczyszczania wody, a na brzegach – szuwar trawiasty z turzycami. Sąsiadujące z zalewem podmokłe łąki są stanowiskiem storczyków, a także mieczyka dachówkowatego i goryczki wąskolistnej. Z roślin chronionych można tu znaleźć kosaćca syberyjskiego i ziemowita jesiennego.
Kolorowe kwiaty i łąki przyciągają liczne ptaki, gady, płazy i owady. Po obu stronach drogi występują zbiorowiska roślinności wodnej oraz lubiącej stanowiska wilgotne. Dominują tu takie rośliny jak: manna mielec, pałka szerokolistna, pałka wąskolistna, trzciny, sity oraz dość rzadkie w tych rejonach jeżogłówki gałęziste. Na powierzchni wody można zaobserwować skupiska rdestnicy pływającej, a na obrzeżach zalewu występuje miejscami roślinność bagienna.