Trasa zaczyna się w Płokach przy Sanktuarium Matki Bożej Płockiej, a następnie razem z czerwonym szlakiem rowerowym, zieloną ścieżką i Szlakiem Maryjnym prowadzi na południe. Początkowo biegnie ulicą Kasztanową, a następnie, po odłączeniu się trasy rowerową, ulicą Jasną. Po minięciu zabudowań trasa wchodzi do lasu i wiedzie do upamiętnionego krzyżem i tablicą miejsca śmierci księdza Michała Rapacza, proboszcza Płok w latach 1937-46. Tutaj też oddziela się szlak zielony. Szlak czarny prowadzi dalej w kierunku południowym, przecina drogę wojewódzką między Myślachowicami a Olkuszem. Po krótkim leśnym odcinku, do szlaku dołącza żółta ścieżka
spacerowa i razem prowadzą odkrytym terenem do Psar. Przy przecięciu ulicy Ostra Góra (obok kapliczki), szlak okrąża Rezerwat Ostra Góra, który można obejrzeć korzystając z wyznaczonej, czerwonej ścieżki przyrodniczej (znaki szlaku są bardzo zniszczone). Szlak czarny wiedzie dalej w kierunku zachodnim, a następnie wkracza w las i skręca na południe mijając linię energetyczną. Po wejściu na odkryty teren, wkrótce wkracza na ulicę Karniowicką na terenie Trzebini.
Po dojściu do ulicy Florkiewicza, razem ze Szlakiem Maryjnym, szlak czarny skręca w kierunku zachodnim i kieruje się do centrum miasta. Dochodząc do ulicy ks. Mariana Luzara szlak prowadzi obok kapliczki i cmentarza, a następnie doprowadza do kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obecna świątynia pochodzi z XX w., ale pierwsza była w tym miejscu już w XIV w. Po dojściu do ulicy Piłsudskiego (droga wojewódzka), warto zobaczyć Dwór Zieleniewskich i muzeum.
Obecna bryła dworu pochodzi z XVIII w., w jego wnętrzu organizowane są różne imprezy kulturalne, można także skorzystać z restauracji. W Dworze znajduje się także Muzeum Regionalne poświęcone historii Ziemi Trzebińskiej. Dalej szlak prowadzi ulicą Piłsudskiego obok Urzędu Miasta, a następnie skręca na zachód w ulicę Kościuszki, mija Mały Rynek, stadion, parking i przekracza tory kolejowe (Trzebinia jest ważnym węzłem kolejowym). Za torami, przy ulicy Długiej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, którym opiekują się księża Salwatorianie. Za świątynią szlak skręca na południe w ulicę Głowackiego i po przecięciu autostrady A4 prowadzi nad rekreacyjny Zalew Chechło. Tutaj, przy parkingu, kończy się trasa czarna. Warto się dłużej zatrzymać i skorzystać z atrakcji jakie oferuje okolica i ośrodki wypoczynkowe.